Rozwód

Jak przeprowadzić rozwód w Anglii krok po kroku


Jeśli już podjąłeś decyzję o rozwodzie, to na pewno chcesz, aby został on sfinalizowany jak najszybciej i bez zbędnych opóźnień. Dlatego też warto wiedzieć, że aby doszło do orzeczenia rozwodu w Anglii, potrzebne są następujące kroki:

  1. Musisz najpierw złożyć wniosek o rozwód w odpowiedniej formie oraz ponieść opłatę sądową. Obecnie wynosi ona £550. Jednak, jeśli są do tego podstawy, to pomagamy przy zwolnieniu z tej opłaty. Decyzja o zwolnieniu opłaty należy do Sądu angielskiego, który może zwolnic z niej częściowo lub całkowicie.
  2. Następnie Twój współmałżonek/współmałżonka otrzymuje kopię wniosku wraz z odpowiednim dokumentem potwierdzającym, że dostał(a) wniosek o rozwód, i musi wypełnić ten dokument, a następnie odesłać go do Sadu w odpowiednim czasie.
  3. Kiedy otrzymasz informację od Sadu, że współmałżonek/współmałżonka odesłał(a) podpisany dokument, możesz wystąpić o pierwszy etap rozwodu, czyli Decree Nisi.
  4. Po otrzymaniu Decree Nisi, możesz po 6 tygodniach wystąpić o ostateczny rozwód, czyli o Decree Absolute będące wyrokiem rozwodowym. Jeśli sad angielski uzna, że są podstawy do wydania Decree Absolute, przesyła je do Ciebie oraz współmałżonka/współmałżonki.
  5. Ponieważ wyrok rozwodowy nie jest automatycznie rejestrowany w Polsce, to gdy chcesz zarejestrować rozwód w Polsce, musisz wystąpić o kolejny dokument od Sądu angielskiego.

W teorii opisana powyżej procedura rozwodowa wygląda dość prosto, ale w praktyce może wystąpić wiele komplikacji, np. pozew rozwodowy nie został wypełniony prawidłowo lub powód rozwodu nie został odpowiednio uzasadniony i wtedy pozew zostaje zwrócony do Ciebie, co wydłuża czas oczekiwania na rozwód oraz kosztuje Cię dodatkowe nerwy.

Inne problemy, które mogą wystąpić przy rozwodzie to np. gdy Twój współmałżonek/współmałżonka nie zgadza się na rozwód albo nie chce odesłać dokumentu potwierdzającego, że otrzymał(a) wniosek rozwodowy do Sądu. Takie sytuacje dodatkowo zwiększają poziom stresu, który już i tak towarzyszy rozwodowi. Dlatego też warto, aby rozwodem zajęli się doświadczeni prawnicy.

Ponieważ mamy ponad 10-letnie doświadczenie w pomocy przy przeprowadzeniu rozwodu oraz w radzeniu sobie z dodatkowymi komplikacjami związanymi z nim, daj nam znać, jeśli chcesz, aby Twój rozwód przebiegał szybko, sprawnie i bezstresowo. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub wyślij maila na: prawnik@kancelaria-prawna.uk


Podziel się tym postem:

Facebook Twitter Linkedin
Prawnik
Prawnik

Dzień dobry! To jest blog o sprawach w codziennym życiu kancelarii prawnej w Anglii. Będziemy się dzielić z Wami naszym doświadczeniem z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i pracy. Miło nam Was tu gościć!

NEWSLETTER

@
An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload