Prawo Cywilne

Jak odzyskać dług w Anglii w 4 krokach: krok drugi


Drugi krok to wniesienie pozwu do sądu. Aby to zrobić, należy wypełnić odpowiednia formę oraz dołączyć szczegóły roszczenia, w których jest opisana sytuacja powstania długu. Forma ta ze szczegółami roszczenia musi zostać wysłana do sądu. Sąd również pobiera opłatę sądową za wniesienie roszczenia, jeśli nie przysługuje zwolnienie od niej.

Oplata sadowa zależna jest od wysokości długu. Długi do £10,000 są rozpatrywane w trybie małych roszczeń, który jest dość uproszczony i ma na celu szybkie rozstrzygniecie sprawy.

Długi powyżej £10,000 są rozpatrywane w trybie tzw. szybkiej ścieżki lub wielowątkowej ścieżki w zależności od wagi roszczenia. Obie te ścieżki są bardziej skomplikowane niż małe roszczenia oraz droższe. Również w obu z nich strona przegrywająca jest zobowiązana do poniesienia kosztów strony przeciwnej w wysokości orzeczonej przez sąd.

Po otrzymaniu odpowiedniej formy oraz szczegółów roszczenia, sąd wysyła je do dłużnika i daje mu czas na wypełnienie potwierdzenia otrzymania oraz na przygotowanie obrony.

Jeśli dłużnik odpowie na dokumenty otrzymane od sadu, to sąd następnie wydaje wskazówki odnośnie dalszych kroków w postepowaniu, czyli dalsze dokumenty, jakie mają obie strony złożyć przed rozprawą i wyznacza datę rozprawy. Również tu obowiązuje oplata sądowa za wyznaczenie sprawy.

Jeżeli dłużnik odpowie na dokumenty z opóźnieniem lub nie odpowie wcale, to wierzyciel może wystąpić do sadu o wyrok zaoczny.

Kolejne kroki, czyli uzyskanie wyroku sadowego oraz dochodzenie wierzytelności na podstawie wyroku sądowego opiszemy w kolejnych artykułach.

Jeśli masz problem z odzyskaniem długu, to skontaktuj się z nami.


Podziel się tym postem:

Facebook Twitter Linkedin
Prawnik
Prawnik

Dzień dobry! To jest blog o sprawach w codziennym życiu kancelarii prawnej w Anglii. Będziemy się dzielić z Wami naszym doświadczeniem z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i pracy. Miło nam Was tu gościć!

NEWSLETTER

@
An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload