Majątek

Dlaczego podział majątku po rozwodzie jest potrzebny?


Jeśli jesteś w trakcie rozwodu lub nawet już orzeczono rozwód w Twojej sprawie i wciąż zastanawiasz, czy warto zająć się podziałem majątku na tym etapie, to wiedz, że warto. Dokonanie podziału majątku w Anglii jest to bez wątpienia dobry krok, który uchroni Cię od ewentualnych problemów w przyszłości, gdy np. kupisz dom po rozwodzie lub otworzysz działalność przynoszącą dochody, a nawet ponownie wstąpisz w związek małżeński.

Sąd angielski może dokonać podziału majątku po rozwodzie w Anglii lub po rozwodzie w Polsce, jeśli majątek małżonków znajduje się w Anglii. Za taki majątek uważa się dom, nawet jeśli formalnie należy on tylko do jednego z małżonków i jest położony w Anglii.

Podział majątku ma na celu zakończenie wspólnoty majątkowej między współmałżonkami lub byłymi współmałżonkami, gdyż według prawa angielskiego sam rozwód nie zapewnia ustania wspólnoty majątkowej. Aby doszło do oficjalnego ustania wspólnoty majątkowej między małżonkami, wymagany jest tzw. clean break order, czyli postanowienie Sądu potwierdzające jak majątek został podzielony oraz informujące o ustaniu roszczeń finansowych między Tobą a współmałżonkiem.

Postanowienie o podziale majątku może być wydane przez Sąd angielski w drodze ugody między stronami, tzw. consent order, co oznacza, że nie będziecie musieli wnosić sprawy o podział majątku do Sadu. Jednak, jeśli nle możecie się porozumieć co do podziału majątku, to wtedy Sąd zadecyduje o podziale w trakcie postepowania sądowego w sprawach finansowych między małżonkami lub byłymi małżonkami.

Nawet jeśli uważacie, że nie macie nic do podziału, np. żadnej nieruchomości ani samochodów, ani zawartości domu lub mieszkania, to jeśli nie będziecie mieli clean break order po rozwodzie, to były współmałżonek może nawet po kilkunastu latach małżeństwa domagać się od Ciebie części Twojego obecnego majątku na drodze sądowej lub polubownej. Ty też możesz domagać się części jego majątku.

Może się okazać, że po rozwodzie wygrasz na loterii (!) lub otrzymasz spadek lub kupisz dom lub mieszkanie, a ponieważ nie doszło między Wami do podziału majątku, to musisz się swoim majątkiem podzielić z osobą, która już z Tobą nie jest w związku małżeńskim.

Jak i kiedy zrobić podział majątku w Anglii dowiesz się w kolejnych wpisach na naszym blogu.


Podziel się tym postem:

Facebook Twitter Linkedin
Prawnik
Prawnik

Dzień dobry! To jest blog o sprawach w codziennym życiu kancelarii prawnej w Anglii. Będziemy się dzielić z Wami naszym doświadczeniem z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i pracy. Miło nam Was tu gościć!

NEWSLETTER

@
An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload